O mně

Jmenuji se Blanka Chudobová, původní profesí jsem zdravotní sestra, ale nejsem lékařka a tento web není lékařskou poradnou. Nikoho zde nenabádám, aby dělal to či ono. Nenabízím léčebné postupy, ani neslibuji zázračné vyléčení. Vytvořila jsem zde prostor pro sdílení osobní zkušenosti s rakovinou žaludku a následnou úpravou životosprávy. 

Používejte zdravý selský rozum.

Pokud chcete cokoli z uvedených postupů použít sami pro sebe, poslouchejte vlastní tělo. Každý člověk je jiný a co funguje pro mne, u vás fungovat nemusí. 

Prodělala jsem rakovinu prsů a rakovinu žaludku s opakovanou náročnou léčbou a stále hledám cestu, jak žít pěkný život. Velkou radostí je mi tento web, který jsem založila na pomoc pacientům s diagnózou rakoviny žaludku. Když jsem se tuto diagnózu dozvěděla já, začala jsem hned pátrat po internetu, abych získala co nejvíc informací. V češtině jsem nenašla téměř nic. S pomocí mého manžela jsem se k nějakým informacím dobrala v angličtině, ale stále jich je žalostně málo.

Největší potíž v takovém hledání je čas. Při rakovině žaludku je obvykle plánována operace v co nejkratším termínu po zjištění diagnózy, takže času na přípravu mnoho nezbývá. Po operaci jsem od lékařů dostala obecné informace ke stravování po odstranění žaludku, ale většina z nich mi byla k ničemu. Po předchozí chemoterapeutické léčbě rakoviny prsů jsem získala laktózovou intoleranci, po odstranění žaludku téměř zmizí schopnost zažívacího systému strávit maso a po přičtení dalších pooperačních stavů, jako nefunkční žlučník nebo kýla jsem se ocitla v situaci, kdy jsem dokázala sníst tak málo potravin, že by to nestačilo ani batoleti. V té chvíli začal opravdový souboj s časem. Bylo nutné co nejrychleji vyřešit nějaký příjem energie dřív, než vyhladovím natolik, že ztratím sílu k životu.

V čekárnách potkávám pacienty s velmi podobným příběhem. Operační řešení je provedeno úspěšně, jizvy se hojí a z nemocnice odcházíte s radou nad zlato: „Prostě si musíte vyzkoušet, co vám půjde jíst.“ Jenže ta „zásobárna“, kterou chirurg vytvoří v břiše místo žaludku, je tak malá …

Začala jsem tedy hledat a zkoušet a zapisovat do deníků. Doufám, že sdílení těchto informací pomůže dalším pacientům s podobnou diagnózou.