Jak se mám připravit na operaci?

Domácí příprava před operací by měla být stejně samozřejmá, jako odběry krve nebo rentgenové snímky. Bohužel bývá často opomíjena. Pokud máme alespoň týden času do operace, můžeme si velmi vylepšit fyzický stav, který nás čeká po operaci.

První příprava na operaci byla pro mne posilování a protahování břišních a zádových svalů. Bylo to opravdu dobré rozhodnutí. Po operaci jsem strávila tři týdny v polosedě na lůžku a bolesti zad byly velice nepříjemné. Bez předchozího posílení by to bylo určitě mnohem horší. Svaly po operaci začnou velmi rychle atrofovat (oslabovat) a čím lepší je kondice, tím více mají kde brát.

Doma ještě před operací jsme do postelí nainstalovali polohovací rošty. Myslela jsem si, že je to skoro zbytečné, vždyť jakmile se vrátím domů, budu se snažit co nejvíc chodit… Jak jsem děkovala Prozřetelnosti, že jsme to udělali. Na úplné rovině je prakticky nemožné spát kvůli refluxu. I tak jsem se jednou málem udusila vdechnutým vráceným obsahem „zásobárny“.

Před odchodem do nemocnice by mělo pomoci sepsání jemných potravin, které lze po operaci jíst a požádat návštěvy, aby je každý den čerstvé přinesli. V úvahu přichází jogurty, přesnídávky, později kaše, dětské příkrmy – pokud není nějaká potravinová intolerance, není to až tak těžké. Je dobré vynechat svoje nejoblíbenější jemné jídlo (například mléčnou rýži, pokud ji milujete) a nechat si ho na dobu největší krize po návratu domů. Poslouží ve chvíli, kdy není nejmenší chuť na jídlo. Potom je šance, že alespoň tuto pochoutku do sebe dostanete. Pokud se s ní budete cpát přes sílu hned od prvního dne povolené normální stravy, brzy se přejí a potom se těžko hledá, k čemu se přemluvit a sníst to, když se mi obrací vnitřnosti i při pohledu na prázdný talíř.

Pomohlo mi také to, že jsem doma před odchodem na operaci vyprala a uložila všechno prádlo a s pomocí úklidové služby udělala velký úklid. Jsem normální ženská a nechtěla jsem si zatěžovat hlavu tím, jestli má manžel doma dostatek vyžehlených košil atd. Dokonce jsem zamrazila pár porcí jídla do mrazáku. On by si samozřejmě poradil i bez toho, byl to jen způsob, jak uklidnit sama sebe.

Zavazadlo do nemocnice nemusí být velké. Stačí jen nejnutnější hygienické potřeby, protože následující den po nástupu je hned operace a několik dní po ní stejně člověk dostává nemocniční košili a tráví čas na JIP (jednotce intenzivní péče), kde je pyžamo nežádoucí a župan celkem zbytečný. Stačí pantofle, které jdou nazout bez pomoci rukou (při prvním vstávání se nikdo k nohám neohne) a ideálně se mohou namočit. Vzala jsem si také malou picí lahev, malý zápisník a tužku. Dnes vím, že bych přibalila ještě malou rolničku nebo slabě cinkající zvoneček. Ostatní věci potřebné na běžném oddělení, kam se člověk dostane asi po týdnu, mohou přinést příbuzní až jsou opravdu potřeba.

Napsat komentář