Co znamená úplné odstranění žaludku?

Úplné odstranění žaludku znamená úplnou změnu ve stravování a přizpůsobení životního stylu. Pojďme si to probrat podrobněji.

Pokud by po operaci byla zachována alespoň malá část původního žaludku, je rekonvalescence a následná adaptace zažívacího systému mnohem snazší, rychlejší, a hlavně se zažívání může vrátit téměř k normální funkčnosti.

Difuzní typ karcinomu žaludku je zrádný tím, že se šíří ve stěně žaludku pod sliznicí a rozsah postižení těla žaludku není přesně zjistitelný. Můžete si to představit tak, že do černého igelitového sáčku kápnete kapku inkoustu. Víte, že tam někde inkoust je, ale nevíte, kam až se roztekl. Sáček je na povrchu čistý, nepoškozený, ale uvnitř může být zasažený i v celé svojí velikosti. A to si převeďte na situaci pod sliznicí žaludku. V takovém případě lékaři pravděpodobně zvolí radikální řešení a odstraní žaludek celý, aby neunikla žádná rakovinná buňka, která by způsobila další růst nádoru. Pokud je taková operace provedena dříve, než rakovinné buňky prorostou do okolních tkání kolem žaludku, je naděje na úplné zastavení nemoci velmi vysoká.

Při úplném odstranění žaludku chirurg při operaci vytvoří z tenkého střeva jakousi zásobárnu -rozšířenou část, kam se vejde maličká porce jídla. Současně s žaludkem je odstraněn svěrač kardie, což je tenký svalový proužek na vstupu z jícnu do žaludku, který brání návratu potravy do jícnu. Totální gastrectomie přináší řadu problémů, zde zmiňuji jen ty nejzávažnější.

  • Chybí žaludeční šťávy, které mají nezastupitelnou funkci v trávení především bílkovin. Jde například o kyselinu chlorovodíkovou a pepsin. Bez kyseliny chlorovodíkové nemůže vzniknout pepsin a bez pepsinu nedochází k dostatečnému štěpení bílkovin a to hlavně bílkovin živočišných. Kyselinu chlorovodíkovou a pepsin nelze do zažívací trubice jednoduše doplnit, protože ve střevech chybí mucin a další látky zabraňující natrávení sliznice a výstelky. Dostáváme se tedy do situace, kdy je téměř jedno, kolik bílkovin jsme snědli v jídle, protože je tělo nedokáže využít bez jejich předštěpení pepsinem, který chybí. Začarovaný kruh.
  • Bez kyselého prostředí žaludku je omezeno vstřebávání vitamínů skupiny B
  • „zásobárna“ funguje pouze jako jakýsi „sifon“. Potrava se v něm na chvíli pozdrží, promíchá se s pankreatickými šťávami (pokud slinivka funguje normálně) a se žlučí (pokud funguje žlučník). Pokud správně funguje peristaltika, potrava se posouvá dál do střev a musí tam být zpracována a strávena. Střeva musí částečně převzít trávicí funkce, ale úplně žaludek nikdy nenahradí.
  • Žaludek dospělého člověka má objem 1-2 litry, objem náhradního prostoru vytvořeného ve střevě je na začátku asi 150 ml a postupně se pomalu zvětšuje podle toho, kolik jídla do sebe dokážeme doslova nacpat. U mne se po více než roce od operace tento prostor zvětšil na nějakých 300 ml reálně použitelného objemu. Malý objem jídla = málo výživy se všemi důsledky.
  • Za jícnem chybí kardie a veškerý obsah zažívací trubice se tak velmi snadno vrací do jícnu, případně do krku a vdechnutím do plic. Spánek vleže je prakticky nemožný, lůžko musí být vždy mírně nebo více zvednuté do polosedu. Záleží na složení posledního jídla a době mezi jídlem a spánkem.

Všechny výše uvedené potíže se dají zvládnout úpravou jídelníčku, o kterém bude jeden z dalších článků.

Napsat komentář